theme wordpress
سخت‌افزارفناوریلپ‌تاپ و رایانه

کارت گرافیک چگونه کار می‌کند؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید که عملکرد کارت گرافیک چگونه است ؟

هدف از وجود کارت‌ گرافیک چیست؟

امروزه با پیشرفت روزافزون جلوه‌های ویژه بصری، ابزارهای بهبودیافته‌ای نیز برای میزبانی از این پردازش‌ها لازم است.
کارت گرافیک، ویدیو کارت یا همان کارت نمایش به مداری در کامپیوتر گفته می‌شود که با سخت‌افزارهای تخصصی و پیشرفته برای گرافیک های سطح بالا با سرعت زیاد، بهینه شده‌است. بیشتر کامپیوترهای جدید شامل این مدار می‌شوند. همچنین آن‌ها برای برنامه‌های حرفه‌ای چون Adobe Photoshop، برای ادیت عکس و یا ویدیو بسیار کارامد هستند.

حتی اگر فکر می‌کنید که شما استفاده گرافیکی به‌خصوصی از کامپیوترتون نمی‌کنید، به نفع‌تون هست است که یک کارت گرافیک مخصوص در کامپیوترتون داشته باشید. کارت‌های گرافیک در پردازنده‌ی رایانه‌، با انجام عملیات‌ ریاضی سرعت نمایش عکس‌ها و ویدیو‌های شما را افزایش می‌دهند.

کارت گرافیک معمولا شامل بخشی از حافظه‌ی رندوم، یا RAM و تراشه‌هایی که به منظور ذخیره داده‌های مرتبط با جلوه‌های بصری هستند، می‌شود. علاوه‌براین دارای یک پردازنده‌ی به‌خصوص است. که به آن واحد پردازش گرافیکی یا GPU می‌گویند.

کارت گرافیک

انواع کارت‌های گرافیک

شما زمانی‌که یک کامپیوتر یا یک لپ‌تاپ می‌خرید سخت‌ترین انتخابی که باید برای سخت‌افزار آن بکنید، انتخاب کارت گرافیک است. ممکن است انواع مختلف کارت‌های گرافیک به گوش شما خورده باشد. اما در کل دو نوع کارت گرافیک وجود دارد و بهتر است تفاوت‌های آن‌ها را بدانیم تا بتوانیم با توجه به استفاده‌ای که داریم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

کارت های گرافیک ادغام شده یا Integrated

عبارت GPUهای آن‌بور به کارت‌های گرافیکی می‌گویند که در داخل برد اصلی یا مادربورد کامپیوترها قرار گرفته‌اند. معمولا GPUهای آن‌بور قیمت کمتری دارند و معمولا گرمای کمتری تولید می‌کند که این به این معنی است که فن‌های کمتری احتیاج است تا سیستم شما به کار خود ادامه دهد.
اما نکته قابل توجهی که این نوع کارت‌های گرافیکی دارند این است که RAM بین این‌ها و دیگر عملیات‌های رایانه به اشتراک گذاشته می‌شود و این به این معنی است که فضای کمتری برای انجام عملیات‌های پیچیده‌ی گرافیکی موجود است. بنابراین بهتر است برای انجام عملیات‌های گرافیکی پیشرفته یا بازی‌های ویدیویی از کارت‌‌های گرافیک اختصاصی (Dedicated Graphic Card) استفاده کنیم، اگرچه که برای ادیت‌ فیلم‌های معمولی و ساده مناسب هستند.

کارت های گرافیک اختصصی یا Dedicated

کارت‌های گرافیک اختصاصی یا Dedicated منبع حافظه ویدیویی مستقل خود را دارند و از RAM سیستم استفاده‌ای نمی‌کنند. این کارت‌های گرافیکی برای کسانی مناسب هستند که طراحان حرفه‌ای گرافیکی هستند و یا می‌خواهند به طور جدی بازی‌های ویدیویی انجام دهند.
اما اگر شما سیستم خنک کننده و فن مناسبی ندارید، این نوع کارت‌ گرافیک به درد شما نمی‌خورد زیرا آن‌ها گرمای زیادی تولید می‌کنند. همچنین این کارت‌ها انرژی زیادی هم مصرف می‌کنند بنابراین اگر از لپ‌تاپی با کارت گرافیک اختصاصی استفاده می‌کنید قطعا طول عمر باتری‌تون کاهش پیدا خواهد کرد. البته قیمت آن‌ها در مقایسه با کارت‌های گرافیک Integrated بیشتر است.


منبع ویدیو 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن