theme wordpress
حتما ببینیددانستنیهاعلم

آیا شکستن قولنج ضرر دارد؟

?Is cracking your knuckles harmful

 بیشتر افراد به شکستن قولنج انگشتان خود عادت دارند. آیا شما هم جز این دسته از افراد هستید؟ تا به حال این سوال برایتان پیش آمده که شکستن قولنج ممکن است ضرری داشته باشد؟
در متن زیر ابتدا به تعریف از قولنج می‌پردازیم و بعد پاسخ به این سوال را می‌دهیم.

شکستن قولنج

قولنج

قولنج معمولا در مورد دردهای مبهم در ناحیه‌های مختلف بدن به کار می‌رود. قولنج شکستن به عملی گفته می‌شود که زمانی که فرد به مفصل‌های خود فشار وارد می‌کند صدایی شبیه به شکستگی ایجاد می‌شود. درواقع وقتی قولنج خود را می‌شکنیم یک گاز به شکل حباب بین مایع مفصلی ایجاد می شود و بعد می‌ترکد که مایع مفصلی یک ماده شیمیایی است که بین دو مفصل قرار دارد.

چرا قولنج خود را می‌شکنیم؟

قولنج شکستن هیچ زمینه پزشکی یا ورزشی ندارد و فقط افراد به دلیل استرس زیاد، از روی عادت و یا احساسی متفاوت که در مفاصل می‌شود، قولنج‌‌های خود را می‌شکنند.

شکستن قولنج

اما پاسخ به این سوال

اکثر مردم بر این باورند که شکستن قولنج ضررهای زیادی دارد و به مفاصل آسیب می‌زند و منجر به ابتلا به آرتریت (التهاب مفصل) می‌گردد ولی شواهد علمی این فرضیه را تایید نمی‌کند.

دکتر دونالد آنگر قولنج مفاصل دست چپ خود را به مدت شصت سال شکست ولی در مورد دست راست خود این کار را انجام نداد. بعد از آن فهمید که بین دستان خود هیچ تفاوتی ایجاد نشده و هیچ التهابی در دست چپش ایجاد نشد. در نهایت دونالد آنگر برای این مطالعه موفق به دریافت جایزه نوبل در سال ۲۰۰۹ شد. 

شاید شکستن قولنج ضرری نداشته باشد و با این کار احساس بهتری داشته باشیم ولی حواسمان باشد که صدای آن ممکن است دیگران را اذیت کند.

اگر از این مطلب لذت بردید؛ پیشنهاد می‌کنیم این ویدیو را از دست ندهید و آن را در ویکی لوپ مشاهده کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن