theme wordpress
علمموسیقیهنر

توهم شنیداری فیلم دانکرک: جنگ پر تنش

Dunkirk: Shepard Tone

پرده شپرد چیست ؟

پرده شپرد اسمی است که از روی اسم راجر شپرد برداشته شده. و در واقع یک نوع توهم آوایی است که باعث می‌شود احساس کنیم که موسیقی درحال پرتنش شدن می‌باشد اما در واقع موسیقی فقط نوت‌های خود را تکرار می‌کند.

کریستوفر نولان ،کارگردان مطرح هالیوود و کارگردان فیلم‌هایی مثل تلقین، حیثیت، سه‌گانه بتمن، دانکرک و…، عاشق این وهم است و به نوعی در بیشتر فیلم‌های خود از این وهم استفاده می‌کند. شاید حتی استفاده از این تکنیک را حس نکرده باشید. اما فیلمی هست که مطمئنا حس کرده‌اید چیزی در آن متفاوت است: دانکرک.

پرده شپرد

دانکرک: تعلیق مطلق

نولان هرچه درتوان خود داشته استفاده کرده تا حس تعلیق را در این فیلم نشان دهد،و واقعا هم به خوبی نشان داده اگر شما این فیلم را دیده باشید شاید شما هم قیده باشید که این فیلم پر از تعلیقه، این به دلیل استفاده از جلوه‌های بصری، تدوین که مانند آن را در فیلم‌های هیچکاک که از پرتعلیق‌ترین آنها می‌توان به north by northwest اشاره کرد دیدیم اما یادمان نرود که ترکیب فیلم با موسیقی نیز باعث این تعلیق شده، موسیقی که در هر لحظه رو به اوج است و حس هیجان و تعلیق را در درون شما به وجود می‌آورد.

دانکرک

موسیقی متن فیلم شرلوک – Tick Tock


موسیقی متن فیلم دانکرک – The Mole


این دو قطعه موسیقی اثر هانس زیمر هستند و ما به راحتی می‌توانیم تاثیر وهم پرده شپرد را در قطعه The Mole متوجه شویم. اما فقط هانس زیمر نیست که از این تکنیک استفاده می‌کند. این وهم حتی در بازی‌ها و موسیقی‌ها نیز استفاده می‌شود، مثل بازی سوپر ماریو اگر شما طرفدار این بازی باشید حتما رد کردن پله‌های بی‌نهایت یکی از سخت‌ترین‌ها بوده.

در این مرحله شما هرچه جلوتر بروید موسیقی هیجان انگیزتر می‌شود. و باعث می‌شود که شما یک تجربه تمام‌نشدی را حس کنید تا وقتی که بتوانید راهی برای حل کردن معمای آن مرجله پیدا کنید.

نظر شما چیست؟ آیا با شنیدن موسیقی دانکرک شما هم هیجان را حس می‌کنید؟


منبع ویدیو

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن