theme wordpress
علمنجوم

وجود یا عدم وجود کرم چاله

Wormholes Explained – Breaking Spacetime

کرم چاله چیست؟

برای درک بهتر مفهوم کرم چاله‌های فضایی، شما ابتدا باید به معنی طبیعی اون دقت کنید. کرم چاله یک سوراخ تونل-مانند است؛ مثل سوراخی که توسط یک کرم در درخت‌ها یا میوه‌ها ایجاد می‌شود. درست همان رفتار را دارد. کرم چاله‌ها فضایی هم تونلی بین دو مکان در واحد فضا-زمان هستند.

کرم چاله

آیا کرم چاله‌ها در جهان واقعی وجود دارند؟!

البته فقط در ریاضیات وجود این میان‌بر به اثبات رسیده و تا به امروز در جهان یافت نشده‌است. همچنین سایز کرم‌چاله‌ها ممکن است به قدر کافی بزرگ نباشند. تئوری دیگری هم وجود دارد که بیان می‌کند:

ذرات مجازی برای مدت زیادی نمی‌توانند باقی بمانند و پس از مدتی از بین می‌روند این می‌تواند به این معنی باشد که کرم چاله‌ها ممکن است وجود داشته باشند، اما سریع ناپدید شوند. این امر سفر در زمان را مشکل‌تر می‌کند.

کرم چاله

اولین کرم چاله‌ها زمانی که محققان در حال تحقیق بر روی سیاه چاله‌ها بودند، پیدا شدند. دانشمندان گفتند که دو سیاه چاله از طریق یک گلوگاه به هم متصل شده‌اند که امروزه به عنوان پل Einstein-Rosen شناخته ‌می‌شود. نکته جالبی که درباره‌ی کرم چاله‌های فضایی وجود دارد این است که:

امکان دارد بتوان از آنها به عنوان میان‌بر و برای سفر در زمان استفاده کرد.

کرم چاله‌ها در فیلم کریستوفر نولان

در فیلم نولان، کرم چاله‌ها را به صورت زیر توضیح داده‌اند:

فرض کنید فضا-زمان یک سطح دوبعدی باشد؛ یک خط روی آن بکشید. دو نقطه که در فاصله زیاد از هم واقع شده‌اند را در نظر بگیرید. اون سطح رو تا بزنید؛ بطوریکه اون دو نقطه روی هم قرار بگیرند و حالا آن راه میان‌بری که دقیقاَ بین این دو نقطه است، کرم چاله نام دارد!

interstellar

شما راجع به کرم چاله‌ها چه فکری می‌کنید؟ به نظر شما آیا آنها وجود خارجی دارند؟ آیا آنها سفر در زمان را ممکن می‌کنند؟

آیا میدانید سیاه‌چاله چیست؟ روی کلمه سیاه‌چاله کلیک کنید تا با آن آشنا شوید و از جزئیات اولین عکس از سیاه‌چاله‌ها با خبر شوید.

منبع ویدیو

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن