theme wordpress
تجربه کاربریطراحی وبفناوری

طراحی UX: الگوی سیاه چیست؟

How dark patterns trick you online

الگوهای سیاه چیستند؟

در واقع الگوهای سیاه ویژگی‌هایی از تجربه کاربری (UX) هستند، که شما رو مجبور به کاری می‌کنن که شما دلتون نمیخواد اون رو انجام بدین. این الگوها میتونن شما رو مجبور به خرید یک محصول یا کلیک کردن بر دکمه‌ای یا منصرف کردن شما از انجام کاری کنن.

می‌پرسین چجوری؟ خیلی از سایت‌هایی که از این الگوها استفاده می‌کنن، سعی می‌کنن تا این فعالیت‌ها رو قانونی نگه دارن. (البته که بیشترشون روی مرز قرار می‌گیرن) پس استفاده از روش‌های روانشناسی تا حدودی ممنوعه. هرچند که بعضی روی ناخود آگاه شما کار می‌کنن.

شاید دیده باشین که خیلی از وب سایت‌های رزرو هتل یا دوره‌های آموزشی به شما هشدار میدن که: “شما این اتاق یا دوره را از دست دادید”. اگر شما یک دوره یا یک اتاق را برای این خریدین که دوباره از دستش ندین، شما در دام الگوهای سیاه افتادین؛ به همین سادگی.

الگوهای سیاه

راه حل مقابله با الگوهای سیاه چیست؟

شما با تماشای این ویدیو با چند تکنیک الگوهای سیاه آشنا می‌شوید اما مطمئنا طراح‌ها هر روز این الگوها را تغییر میدن. البته که این کاملا تقصیر طراح‌ها نیست زیرا آنها تنها این کار را انجام می‌دن زیرا از آنها خواسته میشه. طراحان میدونن که اگر آنها این ترفندها را پیاده نکنن افرادی هستن که این کار را انجا م بدن.

در هر حال تفاوتی وجود داره بین سایتی که میخواد توجه شما را با اعتماد جلب کنه و سایتی که از ترفندهای کثیفی برای جلب توجه کاربرانش استفاده کرده و حتی به آنها حس امنیت را القا نمیکنه. کاری که شما می‌توانید برای مقابله با این طراح‌ها کنید این است که روش آنها را بشناسید و از سایت‌هایی که از این روش استفاده می‌کنند استفاده نکنید.

راه های مقابله با الگوهای سیاه

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ سایتی که اعتماد شما را می‌خواهد یا سایتی که با هر روش غلطی سعی بر جلب توجه شما دارد؟


منبع

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن