theme wordpress
کسب و کارمایکروسافت

ساتیا نادلا؛ مدیرعامل مایکروسافت چگونه کار می‌کند؟

با ساتیا نادلا، مدیرعامل موفق شرکت مایکروسافت، بیشتر آشنا بشوید.

سومین مدیرعامل مایکروسافت: ساتیا نادلا

۲۷ مارس ۲۰۱۴ بود که Satya Nadella برای اولین بار به عنوان CEO مایکروسافت_پس از بیل گیتس و استیو بالمر_ در عموم حضور پیدا کرد.
مدیرعامل اسبق مایکروسافت، Steve Ballmer عادت داشت زمانی‌که در بین مردم حاضر می‌شود تاثیرات زیادی روی آن‌ها بگذارد و کارهای عجیب غریب و فکر نشده‌ای انجام دهد. در سال ۱۹۹۱ در یک گردهمایی در ژاپن، آن‌چنان کلمه “windows” را با شدت فریاد کشید که به تارهای صوتیش آسیب جدی‌ای وارد شد. شایعاتی وجود دارد که در سال ۲۰۰۰، زمانی که مایکروسافت ۲۵امین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گرفت، بالمر از یک کیک بزرگ به بیرون پریده‌است. همچنین در سال ۲۰۱۳، زمانی‌که اعلام کرد قرار است از مدیرعاملی مایکروسافت کناره‌گیری کند، متن خداحافظی خود را برای ۱۳۰۰۰۰ کارمند مایکروسافت در بین بلندگوهای Key Arena در سیاتل فریاد می‌زد و در بین اشک‌هایش می‌گفت “همتون در این اشک‌ها غرق شوید، شما در بهترین کمپانی جهان کار می‌کنید.”

اما Satya Nadella از این نوع مدیرعامل‌ها نبود.
نادلا، مهندسی عاشق ورزش کریکت، اهل حیدرآباد هند، که در گذشته در بخش سرویس‌های ابری مایکروسافت فعالیت می‌کرد و آوازه و شهرتش به‌عنوان یک مدیر مهربان، که زمان آزاد خود را صرف گذراندن دوره‌های آنلاین در حوزه علوم اعصاب و خواندن شعر می‌کند، در همه جا پیچیده بود، او درنهایت پس از ۲۲ سال فعالیت در بخش‌های مختلف مایکروسافت، پس از بیل گیتس و استیو بالمر مدیرعامل چهارمین شرکت باارزش دنیا شد. اما این بار این مایکروسافت تفاوت‌های بسیاری با کمپانی‌ای که در سال ۱۹۹۲ دید داشت و این کار را برای نادلا سخت‌تر می‌کرد.

 

تغییراتی که Satya Nadella در مایکروسافت ایجاد کرد

شما هم فکر می‌کنید مایکروسافت یک کمپانی از کار افتاده است؟ واقعا این‌طور فکر می‌کنید؟ در اواخر دهه۸۰ و ۹۰ سیستم‌عامل ویندوز این کمپانی به کل جهان فرمان‌روایی می‌کرد.
البته چند سالی بود که مایکروسافت وضعیت خوبی نداشت و در سراشیبی بدی بود و از رقبایی بزرگ خود عقب افتاده‌بود. اما نادلا توانست در این شرایط سخت بار دیگر کمپانی را سرپا کند و شروعی جدید داشته باشد. او تغییرات زیادی در مایکروسافت ایجاد کرد. برای مثال او کمپانی را برای اولین بار بعد از سال ۲۰۰۲، به ارزشمندترین کمپانی جهان تبدیل کرد. همچنین آن‌ها توانستند امتیاز و مالکیت بازی پرطرفدار Minecraft، پلتفرم کنترل سورس پروژه Github و شبکه اجتماعی Linkedin را هم به‌دست‌آوردند.

اما اگر از نادلا بپرسید که چگونه توانست شرایط مایکروسافت را در کمتر از ۵ سال تغییر دهد و آن‌ها را به موفقیت‌های بسیاری برساند، او درباره‌ی خدمات رایانش ابری یا مالکیت‌های چند بیلیون دلاریش به شما نخواهد گفت. از نظر او تغییر مسیر یک کشتی در حال غرق ۱۳۰ هزار نفری، تنها با عوض کردن عادت‌های آن‌ها و تغییر در شیوه و روش عملکردشان امکان پذیر خواهدبود.


منبع ویدیو

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن