theme wordpress
رپورتاژ آگهیکسب و کار

کدام به صرفه است؟ گوگل ادز یا سرویس های تبلیغاتی داخلی

گوگل ادز یا سرویس‌های داخلی؟ کدام یک؟

یکی از سوالات و چالش های مهم و همیشگی که در مورد استفاده از سرویس های تبلیغاتی برای بسیاری از افراد مطرح است این است که، آیا گوگل ادز نسبت به بقیه رقبا خود در بازار بهتر عمل کرده و در پیاده سازی استراتژی تبلیغاتی که در پیش داریم یه ما کمک می کند. یکی از مواردی که در استراتژی تبلیغاتی ما معیار مهمی است بودجه بندی تبلیغات و انتخاب اینکه کدام سرویس عملکرد بالا و قیمت پایین تری دارد! یکی از چالش های مهم در این مرحله قرار گرفتن سر دوراهی استفاده از سرویس های تبلیغاتی  داخلی یا تبلیغات در گوگل راتین می باشد. در این مقاله به  عواملی که برای تشخیص و انتخاب یک سرویس تبلیغات اینترنتی مهم است و در نهایت به بررسی اینکه کدام یک سودآوری بیشتری دارند می پردازیم.

آیا مقرون به صرفه به معنای ارزان بودن است؟

قبل از هر صحبتی به نظر شما درباره سوالی که پرسیده شده است چیست؟ در این مقاله منظور ما برای انتخاب یک سرویس مقرون به صرفه فقط قیمت اولیه که پرداخت می کنیم نمی باشد، هزینه ای که با توجه به کیفیتی که دریافت میکنیم برایمان مهم است تا بتوانیم تمامی اهداف استراتژی تبلیغاتی که می خواهیم را پیاده سازی کنیم و یک نرخ تبدیل و نرخ بازگشت سرمایه بالایی داشته باشیم. درکل با توجه به محاسباتی که انجام می دهید و با توجه به آمار به دست دارید که در چه سرویس شما توانسته اید سود بیشتری کسب کنید و کمپین های موفق تری اجرا کنید.

احتمالا به عنوان مدیر یا مجری تبلیغات انواع مختلفی از تبلیغات را امتحان کرده اید! که در بعضی از این موارد مثل تبلیغات تلوزیونی، تراکت و امثال آنها، اعمال تغییرات و آنالیز کردن برای به دست آوردن یک نرخ تبدیل دقیق سخت است. یکی از سوالاتی که همیشه در یان مواقع با آن روبرو هستید این است که آیا تبلیغات شما به افراد مناسب در زمان مناسب می رسد یا نه؟ در انتخاب سرویس تبلغاتی با تعداد زیادی از آن های روبرو می شوید که یکی از چالش های بزرگی که با آن روبرو هستید این سوال است که: چه مدل و چه سرویسی با توجه به بودجه تبلیغاتی من مناسب تر است؟ که در این مقاله به بررسی انتخاب هایی که در حوزه تبلیغات اینترنتی با توجه به بودجه ای که در نظر دارید پرداخته ایم.

گوگل ادز

از یک سرویس تبلیغ اینترنتی چه انتظاراتی باید داشت؟

۱.بازگذاشتن دست شما در هر زمان و هر مرحله:

این یکی از مهم‌ترین مرحله‌هاست و برای این است که شما با فیدبک های که در حین اجرای کمپین های تبلیغاتی خود دریافت می کنید، بتوانید کیفیت کمپین تبلیغاتی خورد را بهبود بدهید.

۲.بودجه بندی:

سرویس شما باید این امکانات رابه شما بدهد که بتوانید هزینه های تبلیغاتی خود را مدیریت کنید و بتوانید مشخص کنید که چه مقدار هزینه ای برای کمپین خود و روزانه چه مقدار هزینه ای انجام دهید.
داشتن ابزارهایی برای انالیز و گرفتن داده های که بیانکر این است که کاربران شما با مواجعه با کمپین تبلیغاتی شما چگونه رفتار می کنند و از طرفی بتوانید نرخ تبدیل های درستی و دقیقی از کمپین های خودتان به دست بیاورید.

یکی از مواردی که امروزه مهم است ریمارکتینگ کردن کاربران و مشتریان خودتان است که سرویس شما باید با ارائه سرویس های هوشند و قابل تنظیم دست شما را برای اجرای انواع استراتژی های بازاریابی باز بگذارد.

گوگل ادز

مدل های پرداخت هزینه در تبلیغات آنلاین به چند صورت است؟

روش های معمول برای چگونگی محاسبه هزینه در ازای نوع تبلیغات اینترنتی به سه دسته کلی تقسیم میشوند:

۱.تبلیغاتی که بر اساس تعداد کلیک هزینه پرداخت می کنید:
در این مدل تبلیغات هزینه ای که برای شما محاسبه می شود بر اساس تعداد کلیکی است که روی تبلیغات شما می شود.

۲.تبلیغاتی که بر اساس زمان نمایش تبلیغ هزینه پرداخت می کنید:
در این مدل تبلیغات هزینه ای که برای شما محاسبه می شود بر اساس تعداد روزهایی است که تبلیغ شما به نمایش گذاشته می شود.

۳.تبلیغاتی که بر اساس تعداد دفعات نمایش هزینه پرداخت می کنید:
در این مدل تبلیغات هزینه ای که برای شما محاسبه می شود بر اساس دفعات نمایش تبلیغ شما در می باشد.

گوگل ادز

گوگل ادز چیست و چگونه قیمت گذاری می کند؟

یکی از بزرگترین و معروف ترین سرویس های تبلیغات اینترنتی، گوگل ادز یا همان گوگل ادورز سابق می باشد که تبلیغات شما را در سایت های و ابزارهای مختلف گوگل مثل گوگل پلی نمایش می دهد. یکی از معروفترین سایت های نمایش تبلیغات کلیکی شما خود موتور جستو جوی گوگل است که با توجه به کلمات کلیدی که سرچ می شود تبلیغات شما را به نمایش می گذارد و این پتانسیل را دارد که تمامی استراتژی های تبلیغاتی خود را پیاده کنید به طور مثال اینکه تبلیغ مورد نظر را به گروه خاصی فقط نمایش دهید.

هزینه محاسباتی گوگل برای نرخ هر کلیک تبلیغاتی کمی متفاوت است با بقیه سرویس ها موجود، در واقع این مبلغ در یک مزایده بین شما و رقبای شما به دست می آید و هر کس پیشنهاد بالاتر بدهد در رتبه بالاتر از سرچ های گوگل نمایش داده می شود. این نوع قیمت گذاری در گوگل با عنوان CPCپیشرفته یا Enhanced CPC بیان می شود که به این معناست که گوگل ادز برای یک کلمه کلیدی با یک قیمت پیشنهادی در مزایده ای قرار می دهد که با توجه به این رفتار هزینه آن کلمه کلیدی در ازای هر کلیک کاهش یا افزایش پیدا میکند. یکی از مزیت های این روش استفاده در هوشمند سازی (اتوماسیون کردن) استراتژی های قیمت گذاری است که می تواند باعث مدیریت هزینه ها و بودجه بندی باشد.

گوگل ادز

سرویس های داخلی چیست و چگونه هزینه گذاری می کنند؟

در ایران شرکت های مختلفی به عنوان شرکت های تبلیغاتی در فضای آنلاین مشغول به فعالیت هستند، که هر کدام از این شرکت ها تبلیغات خودشان را در سایت ها طرف قرارداد خودشان نشان می دهند. یکی از مواردی که مهم است برای انتخاب این سرویس ها، گستردگی پوششی آنها می باشد. هزینه در این سرویس ها از یک قیمت پایه شروع می شود و با توجه عدد پیشنهادی شما که باید بالاتر از قیمت پایه باشد کیفت و تعداد بار نمایش شما متفاوت است.

معیار هایی که می توانیم تبلیغات اینترنتی خود را ارزیابی کنیم:
یک نکته مهم که نباید از آن غافل بشیم و به راحتی می توانم بگویم که مرز بین حرفه ای بودن و آمارتور بودن این است که تمام رفتار ها و اقداماتی که انجام می دهیم را ارزیابی کنیم و با تغییراتی که روی فرایندمان پیاده می کنیم و سنجش بهبود عملکرد آن کیفیت کمپین های خود را بالا ببریم. این نکته را فراموش نکنید زمانی می  توانیم در مورد مقایسه قیمتی دو چیزصحبت کنیم که قبل آن نیاز و خواسته ما در هر دو مورد براورده شده باشد کیفیت خروجی آن ها برای ما مطلوب باشد، برای دانستن این مطلوبیت در خروجی، جز ارزیابی رفتار و عملکرد سرویس مورد نظر کاری نمی توانیم بکنیم.

این سه از مواردی است که در ارزیابی کمپین تبلیغاتی بین افراد رایج است:

۱.ارزیابی کمپین های تبلیغاتی با افزایش ترافیک:

این مورد یکی از موارد بسیار مهم برای ارزیابی است ولی معیار کافی  نمی باشد. (کاملا به استراتژی ما وابسته است)
افزایش ترافیک می توانید معیار مناسبی برای شروع ارزیابی و سنجش کیفیت کمپین های اجرا شده می باشد ولی اینکه را نباید فراموش کنیم که با این روش نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه را هم باید مدنظر داشته باشیم چون این نکته را نباید فراموش کنیم که هدف نهایی ما کسب در آمد است.
برای به دست آوردن افزایش ترافیک با ابزارهای آنالیز کننده سایت می توان به راحتی به این معیار سنجش عملکرد دست پیدا کنیم.

۲.ارزیابی کمپین تبلیغاتی با محاسبه نرخ تبدیل:

نرخ تبدیل به این معنی است که کاربری که تبلیغ شما رو می بیند و درنهایت همان اقدامی را انجام دهد که شما از او خواسته اید که این اقدام کاملا وابسته به هدف گذاری شما می باشد که در حالاتی می تواند خرید محصول شما باشد یا حتی فقط وارد کردن یک ایمیل و دادن مشخصاتش به شما باشد که این موارد کاملا وابسطه به نوع استراتژی تبلیغاتی هست که برای آن انتخاب کرده اید.

برای محاسبه نرخ تبدیل در کمپین های تبلیغاتی شما و مدیریت آن با توجه به پلتفرم های آنالیز کننده موجود که داده های شما را مورد بررسی قرار می دهند و با توجه به اهدافی که در آن ها مشخص کرده اید ارزیابی می شود.در پلتفرم گوگل این سیستم یک سیستم یک پارچه است که می توانده داده های آنالیزر خود را به پلتفرم گوگل ادز وارد کنید و از این داده ها برای بدست آوردن یک نرخ تبدیل دقیق و در لحظه استفاده کنید.

۳.ارزیابی کمپین های تبلیغاتی با بازگشت سرمایه:

اگر بخواهم در این مورد خیلی ساده صحبت کنیم ساده تر از کتاب های درسی، اگر در کمپین تبلیغاتی ۱۰۰ تومان هزینه کردید و در ازای آن ۱۰۱ تومان برداشت کردید (البته با درنظر گرفتن هزینه های محصول) این یک کمپین خوب بوده است و با تکرار این رفتار می توانید به سود برسید ولی نکته ای که در این میان حائز اهمیت تر است حاشیه سودی است که ما از هر تبلیغات به دست می آوریم.
که با توجه هزینه ای که پرداخت می کنید و سودی که به دست می آورید می توانید نرخ و ضریب بازگشت سرمایه و حاشیه سود خود را محاسبه کنید.
برای به دست آوردن بازگشت سرمایه از تبلیغات خود باید فرایند و روند کمپین خود را از اولین قدم تا خرید زیر نظر داشته باشیم. برای انتخاب سرویس های تبلیغاتی که یکی از موارد که باید مورد نظر داشته باشیم میزان نرخ بازگشت سرمایه و حاشیه سود است.

گوگل ادز یا سرویس های تبلیغاتی داخلی؟

و حالا که با زیر و بم تبلیغات اینترنتی آشنا شده‌اید به بخش مقایسه سیستم گوگل و تبلیغ‌های داخلی می‌رسیم.در انتخاب سرویس های تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، بخش پشتیبانی این پلتفرم ها، بخش ساپورت گوگل است که در آنجا می توانید کوچکترین نکات این پلتفرم تبلیغاتی را یاد بگیرید. سرویس های تبلیغاتی دیگر نیز باید همچین امکانی داشته باشند.

در آخر با توجه به تمام موارد که بررسی کردیم و نگاه هایی که به دست آوردیم، گوگل ادز با توجه به نحوه قیمت گذاری و سرویس هایی که در ارائه می دهد که دست مدیر اکانت را برای اجرای هرگونه استراتژی تبلیغاتی باز می گذارد از جمله کمپین های ریمارکتینگ، تارگتینگ و … . یک نکته مهم که در انتخاب سیستم گوگل ادز برای ما مهم بود سیستم یک پارچه آنالیز داده ها که گوگل در اختیار ما می دهد که به راحتی و با سرعت بالا می توانیم داده های خود را بین پلتفرم های گوگل برای آنالیز جابه جا کنیم. در نهایت می توان گفت که سیستم گوگل ادز یک سیستم تبلیغاتی اینترنتی مقرون به صرفه ای است که علاوه بر این امکانات زیادی در اختیار ما میگذارد ولی در اینجا یک استثنا داریم حواسمان باشد که ما زمانی می توانیم از طریق گوگل ادز تبلیغات خودمان را ارائه دهیم که آن سایت مورد نظر تحت پوشش گوگل ادز باشد ولی اگر بخواهیم در سایت خاصی تبلیغ بگذاریم که تحت پوشش گوگل ادز نیست باید سرویس داخلی انتخاب کنیم که از این سایت پشتیبانی می کند.

تبلیغات در گوگل با راتین یعنی چه؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین

مانور راتین بیشتر بر روی نتایج است. میلیون‌ها کلیک و هزاران مشتری راضی از دست آوردهای آژانس دیجیتال مارکتینگ راتین است.

  • دستیابی به رکورد بیش از ۴ میلیارد نمایش در شبکه گوگل ادز.
  • ایجاد بیش از ۸ میلیون سرنخ فروش برای مشتریان از طریق تبلیغات در گوگل.
  • بیش از ۱۱۰ میلیون کلیک روی تبلیغات اکانت های زیرمجموعه راتین در شبکه گوگل.

آژانس راتین نتیجه فعالیت از سال ۸۶ تا به امروز است و تخصص آنها تبلیغ گوگل و کمک به شما در رسیدن به اهداف تبلیغاتی تان است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن